HomeNaujienos

Vagiamiausių automobilių Lietuvoje dalys

Vagiamiausių automobilių Lietuvoje dalys

Draudikai pastebi, kad pastaruoju metu gerokai padažnėjo įvykių, kuomet pavagiamos konkrečios automobilių dalys, o ne visas automobilis.  Apie vagiami

Viena vyno taurė gali būti lemtinga
Vilniuje šią savaitę policija vykdys automobilių statymo kontrolės akciją
Autoįvykis

Draudikai pastebi, kad pastaruoju metu gerokai padažnėjo įvykių, kuomet pavagiamos konkrečios automobilių dalys, o ne visas automobilis.  Apie vagiamiausius automobilius jau rašėme. Draudimo bendrovės „Compensa“ duomenimis, tokių įvykių skaičius išaugo maždaug 20 proc. Panašiai tiek daugėjo ir automobilių vidaus įrangos vagysčių.
„Ypač atsargūs turėtų būti prabangesnių vokiškų automobilių savininkai, nes vagys pastaruoju metu būtent nuo šių transporto priemonių dažniausiai nulupinėja lengvai nuimamas dalis. Statistika iškalbinga  – nuo ilgapirščių nukenčia kas trečias prabangesnio automobilio savininkas“, – sakė „Compensa“ žalų skyriaus vadovas Tomaš Stankevič.

Vagiamiausios automobilių dalys:

  • automobilių originalūs šoninio vaizdo veidrodėliai
  • navigacijos sistemos
  • garso ir vaizdo technika
  • automobilio statymo sistemos ( parkavimo)
  • Žibintai

Pasak jo, vagiamiausių auto dalių sąrašo viršūnėje – BMW markės X klasės automobilių originalūs šoninio vaizdo veidrodėliai, kurių kaina naudotų dalių rinkoje, priklausomai nuo modelio ir pagaminimo metų, svyruoja nuo 1 500 iki 5 000 litų. Žinoma, daug lemia ir paties veidrodėlio būklė – ar jis nebuvo smarkiai pažeistas vagystės metu.

Tarp trokštamiausio vagišių grobio taip pat yra ir automobilių viduje sumontuota įranga: išlupama garso aparatūra, automobilio valdymui skirta elektronika, navigacinės sistemos ar net oro pagalvės. Anot T. Stankevič, neretai pasitaiko, kad išimamas visas „komplektas“. Tokių vagysčių metu padaryta žala vertinama nuo 5 000 iki 20 000 litų, priklausomai nuo automobilio modelio.

Draudimo ekspertai nustatė, kad žiema yra mėgstamiausias automobilių dalis vagiančių nusikaltėlių metų laikas. Tada jų aktyvumas žymiai išauga, nes didžiąją paros dalį lauke tamsu, todėl jie gali nekliudomi „darbuotis“. Ypač ten, kur ne itin gausiai apšviesta. Dažnai tai būna daugiabučių kiemai.

Bendrovės surinkti duomenys rodo, kad vagiamiausios automobilių dalys yra: veidrodėliai (43 proc.), navigacijos sistemos (21 proc.), garso ir vaizdo technika (9 proc.), automobilio statymo sistemos (6 proc.) ir žibintai (5 proc.). Kitos detalės sudaro likusius 16 proc. Didžioji šių nusikaltimų dalis padaroma Vilniuje ir Kaune – apie 80 proc. Likusioji – mažesniuose miesteliuose.

Kaip apsisaugoti?

Nors tamsusis metų laikotarpis jau eina į pabaigą, draudikai siūlo neatsipalaiduoti ir deramai patiems pasirūpinti savo transporto priemonių saugumu. Jie negaili patarimų, padėsiančių išvengti įžūlių vagysčių sukeliamų nuostolių ir probelmų.

Pasak T. Stankevič, apsisaugoti nuo to sunku, tačiau į pagalbą pasitelkus policijos pareigūnus galima bent jau sutrukdyti vagims paleisti pavogtas dalis į antrinę – naudotų dalių – rinką ir taip sumažinti jų entuziazmą.

Transporto priemonių savininkai, padedami teisėtvarkos pareigūnų, gali specialiu, plika akimi nematomu būdu pažymėti visas dalis, patenkančias į rizikos grupę. Taip bus lengviau jas aptikti, todėl vagišiai norės išvengti jų.

Kalti ir automobilių savininkai

Visgi net ir ėmusis reikiamų apsaugos priemonių gali kilti problemų ir neįprastų situacijų.

„Pasitaikė atvejų, kai specialios apžiūros metu patikrinus KASKO draudimu apdraustą automobilį, paaiškėjo, kad kai kurios jo dalys yra vogtos“, – pasakojo draudimo specialistas T. Stankevič.

Jis pabrėžė, kad vagystes neretai išprovokuoja patys automobilių savininkai, palikdami transporto priemonėse asmeninius daiktus: mobiliuosius telefonus, paltus, krepšius, rankines.

„Tai vagis paskatina išdaužti langą ar atlupti dureles, įlįsti į vidų ir patikrinti, ar tie daiktai tikrai vertingi. Tai būna taip vadinamos žaibiškos vagystės. Tokiais atvejais automobiliui padaryta žala dažnai būna didesnė už pavogto turto vertę“, – pasakojo draudimo ekspertas.

T. Stankevič sakė iki šiol negalįs užmiršti vieno vairuotojo klaidos, kuris nusipirko naujas padangas ir paliko jas automobilio salone, nes kitą dieną jomis ketino keisti senas padangas. Ilgapirščiai kaip mat susiviliojo lengvu grobiu, o žmogus patyrė 1 500  litų nuostolį, neskaičiuojant žalos padarytos automobiliui.