HomeNaujienos

Automobilių taršos mokestis 2024

Automobilių taršos mokestis 2024

Nuo 2020 m. liepos 1 d. registruojant lengvuosius ir lengvuosius krovininius automobilius (M1 ir N1 kategorijos) taikomas registracijos mokestis prikl

Ko reikia norint vairuoti Motoroleri
Automobilių taršos mokestis
Registruoti automobilį bus galima ir internetu

Nuo 2020 m. liepos 1 d. registruojant lengvuosius ir lengvuosius krovininius automobilius (M1 ir N1 kategorijos) taikomas registracijos mokestis priklausomai nuo degalų rūšies bei jų kombinacijų ir kai išmetamo CO2 kiekis viršija daugiau nei 130 g/km.

Valstybės duomenų agentūrai paskelbus mokestinių metų vartotojų kainų indeksą 2024 metams, keičiasi automobilių registracijos mokesčio dydžiai. Pagal naująjį kainų indeksavimą, „Regitroje“ tarifai bus atnaujinti ir pradėti taikyti nuo 2024.01.01

Kaip numatyta Motorinių transporto priemonių registracijos mokesčio įstatyme, mokesčio dydžiai yra indeksuojami kiekvienais metais. Tai daroma pasibaigus kalendoriniams metams, taikant indeksavimo koeficientą. Jis nustatomas pagal Valstybės duomenų agentūros paskelbtą mokestinių metų vartotojų kainų indeksą (VKI) jį dalijant iš šimto.

Tikslus dydis priklausys nuo automobilio išmetamo CO2 kiekio ir degalų rūšies. Pavyzdžiui, jei benzinu varomo automobilio išmetamas CO2 yra 141 g/km, įstatyme numatytas mokesčio dydis siekia 30 Eur. Jį padauginus iš Valstybės duomenų agentūros paskelbto indeksavimo koeficiento 1,366, mokesčio dydis bus 40,98 Eur.

Primename, kad registracijos mokestis taikomas tik lengviesiems automobiliams, kai jų nustatomo CO2 kiekis viršija 130 g/km. Jį reikia sumokėti registruojant automobilį pirmą kartą, t. y. kai norima įregistruoti naują ar iš užsienio įvežtą automobilį. Taip pat visais atvejais, kai keičiasi automobilio valdytojas arba, kai po išregistravimo automobilis yra registruojamas iš naujo, pavyzdžiui, pasibaigus laikinos registracijos terminui, kurį galima pasitikrinti registracijos liudijimo H grafoje. Dėl registracijos paslaugų kviečiame kreiptis dar nepasibaigus šiam terminui.

Kam yra taikomas automobilių taršos mokestis?

Paprastai tariant, šis mokestis yra aktualus lengviesiems ir lengviesiems krovininiams automobiliams kurių išmetamas CO2 kiekis yra didesnis nei 130 g/km. Kiekvieno automobilio individualios emisijos yra apskaičiuojamos pagal jo degalų rūšį, variklio tūrį ir kitus faktorius.

Šią rinkliavą reikia sumokėti tuomet kai nusipirkote naują automobilį ir pirmą kartą jį registruojate savo vardu, nesvarbu ar tai būtų Lietuvoje ar užsienyje pirktas automobilis.

Tas pats galioja kuomet automobilis yra perduodamas kitam valdytojui, kaip pavyzdys – ilgalaikės nuomos būdu, kadangi vėl keičiasi registracijos dokumentų esmė.

Kam šis mokestis nėra taikomas?

Tiesa, tai nereiškia, jog mokestis yra taikomas visiems, kadangi pasitaiko ir išimčių. Jei transporto priemonę registruojate laikinai, kol ji bus išvežta iš Lietuvos, arba turite automobilį kuriam yra priskirti istoriniai numeriai, tokiu atveju mokėti taršos mokesčio nereikės.

Pabrėžtina ir tai, jog jeigu perresistruojate automobilį nepasikeitus valdytojui (išsimokate lizingą ir t.t.) mokėti mokesčio taip pat nereikės.

Kaip yra matuojamas automobilio CO2 kiekis?

Automobilio išmetamųjų dujų kiekis yra nustatomas keliais būdais. Pirmiausia bus atsižvelgta į jūsų automobilio dokumentus, kuriose pats gamintojas bus įvardijęs automobilio išmetamo CO2 kiekį.

Tokiu atveju, kuomet dokumentuose šie duomenys nebus nurodyti, tuomet „Regitros“ atstovai paskaičiuos apytikslį jūsų automobilio CO2 kiekį remiantis panašiais, lygiaverčiais automobiliais ir jų išmetamų CO2 kiekį.

Jei nėra galimybės palyginti jūsų įsigyto automobilio su kitais lygiaverčiais variantais rinkoje, tokiu atveju jis bus skaičiuojamas pagal įstatymuose nurodytas formules. Apskaičiavimui bus reikalingi jūsų visi automobilio techniniai duomenys: jo masė, variklio galia, pavarų dežės tipas, degalų rūšis ir t.t.

Kaip susigrąžinti mokestį?

Registracijos mokestis gali būti grąžinamas tais atvejais, kai visiškai naujas automobilis greičiau negu per 90 dienų nuo pirmosios įregistravimo datos buvo išregistruotas ir išgabentas iš Lietuvos teritorijos.

Norint susigrąžinti mokestį:

 

  • automobilis turi būti išregistruotas ir išgabentas iš Lietuvos nepraėjus 90 dienų nuo pirmosios jo įregistravimo dienos;
  • paskutinis registre užfiksuotas automobilio valdytojas turi pateikti prašymą (internetu – pildo pats asmuo, padalinyje – užpildys darbuotojas).

Prašymas grąžinti mokestį išnagrinėjamas per 20 d. d., o grąžinami pinigai pervedami į prašyme nurodytą banko sąskaitą.

Older Post