Tiems, kas vairuoja bet kokią transporto priemonę, bent kartą gyvenime yra tekę turėti reikalų su policijos pareigūnais. Kartais tas bendravimas būna
Tiems, kas vairuoja bet kokią transporto priemonę, bent kartą gyvenime yra tekę turėti reikalų su policijos pareigūnais. Kartais tas bendravimas būna malonus, tačiau dažniausiai sukelia neigiamų emocijų. Tai ypač aiškiai jaučiama, kai stabdomas Kelių eismo taisyklių pažeidimą padaręs vairuotojas. Ne vienam yra tekę stebėti konfliktus tarp vairuotojų ir policijos pareigūnų. Taip pat dažnai kyla klausimų, kai pareigūnai, atrodytų, tiesiog šiaip sustabdo važiuojantį automobilį. Tokiu atveju natūraliai kyla klausimas – kaip turi elgtis automobilį stabdantis pareigūnas ir kaip gali elgtis vairuotojas. Prašydami komentaro, mes kreipėmės į Lietuvos kelių policijos tarnybą. Pareigūnai situaciją pakomentavo taip.
Policijos pareigūnai turi specialiąsias teises, kurios jiems numato palyginti plačius įgaliojimus. Jei kyla įtarimų, kad padarytas administracinis teisės pažeidimas ar vykdoma nusikalstama veika, pareigūnai turi teisę tikrinti su tuo susijusius asmenis ir transporto priemones. Taip pat jie gali tikrinti į įmonių, įstaigų, organizacijų teritoriją įvažiuojantį ir išvažiuojantį transportą, fiziniams ar juridiniams asmenims priklausančiose transporto priemonėse esančius krovinius bei daiktus ir apžiūrėti transportą, asmenį ir jo bagažą visų rūšių kontrolės punktuose.
Jeigu persekiojamas įtariamasis ar nuo teisėsaugos besislapstantis nusikaltėlis, pareigūnai bet kuriuo paros metu gali stabdyti ir bandyti patekti į transporto priemones. Jeigu pareigūnams nepaklūstama, į transporto priemones galima patekti jėga. Tiesa, apie tokius veiksmus per 24 val. būtina informuoti prokurorą.
Taip pat skaitykite: Keramikiniai rankų darbo puodeliai
Tiek per reidus, tiek ir paprastą dieną pareigūnai gali tikrinti transporto priemonės vairuotoją, jei kyla įtarimų, kad jis yra apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar toksinių medžiagų ar paveiktas vaistų. Tokiam asmeniui bei asmeniui, neturinčiam teisės vairuoti ar negalinčiam to padaryti dėl sveikatos būklės, pareigūnai gali neleisti vairuoti transporto priemonės.
Taip pat pareigūnai turi teisę uždrausti eksploatuoti transporto priemones, kurių būklė ar konstrukcija neatitinka galiojančių normų ir taisyklių.
Taigi, kaip matome, policijos pareigūnams įstatymai suteikia didelę valdžią. Deja, kartais jie ta valdžia linkę piktnaudžiauti. Ar gali paprastas pilietis nestoti stabdomas arba atsisakyti leisti apžiūrėti savo automobilį? Ko jis gali pareikalauti iš pareigūno? Ką, veikdamas pagal minėtas taisykles, privalo pateikti pareigūnas?
Nestoti automobilio vairuotojas gali tik jei stabdantis pareigūnas sukelia jam įtarimų: stabdoma vėlai vakare ar naktį užmiesčio keliuke, nesimato policijos automobilio, nesimato skiriamųjų pareigūno ženklų ir pan. Tiesa, tokiu atveju reikia skubiai pranešti policijai, kad buvo nestota, nes konkrečioje vietoje stabdęs pareigūnas sukėlė įtarimą.
Automobilį pareigūnai gali apžiūrėti bet kada, prieš tai nurodę sustabdytam vairuotojui, kokiu pagrindu tai bus daroma. Neleisti jiems to daryti, deja, negalima. Nurodymus reikia vykdyti visada, bet paprastai automobiliai nuodugniai tikrinami tik įtartinose vietose – šalia stočių, pasienyje. Mieste tikrina tik per priemones ar kilus įtarimams.
Vykdydamas tarnybines pareigas, policijos pareigūnas privalo prisistatyti. Policijos pareigūno statusą parodo apranga (uniforma), skiriamasis ženklas ir pareigūno tarnybinis pažymėjimas. Jei asmuo reikalauja, policijos pareigūnas privalo pateikti tarnybinį pažymėjimą. Atsisakyti rodyti pažymėjimą pareigūnas negali.
Jeigu asmuo suabejoja paskirta bauda arba pareigūno elgesys jam pasirodė netinkamas, kur tokiu atveju galima kreiptis?
Skųstis asmuo gali dviem atvejais: kai pareigūnas priėmė ne tokį sprendimą ir paskyrė ne tą baudą arba kai pareigūnas elgėsi nemandagiai. Pirmu atveju skųstis reikia teismui, nes tik jis gali panaikinti paskirtą baudą. Kur kreiptis, paprastai nurodoma ant baudos kvito arba apskundimo tvarką išaiškina pareigūnas. Dėl netinkamo pareigūno elgesio skųstis galima jo vadovybei.
Pareigūnas klausiamas privalo pasakyti, kokiai tarnybai jis atstovauja. Viršininko pavardės jis neprivalo nurodyti, tačiau paklausus, paprastai, tai pasako.