Daugiausiai Lietuvoje pavogtų automobilių, kaip ir anksčiau, sudaro „didysis penketas“: „Volkswagen“ (beje, jų šalyje ir yra užregistruota daugiausia)
Daugiausiai Lietuvoje pavogtų automobilių, kaip ir anksčiau, sudaro „didysis penketas“: „Volkswagen“ (beje, jų šalyje ir yra užregistruota daugiausia), „Audi“, „Mercedes-Benz“, BMW ir „Ford“. Į šį dešimtuką dar patenka „Honda“, „Peugeot“, „Renault“, „Mazda“, „Toyota“.
Taigi 2011 metais Lietuvoje iš viso pavogti 1365 automobiliai. Jei jūsų automobilis buvo 1365-as – tai jums šis skaičius jokios teigiamos žinutės neperduoda, tačiau šis skaičius – mažiausias per pastaruosius dvylika metų. Kriminalinės policijos biuro duomenimis, 2003 m. buvo pavogta beveik penkis kartus daugiau – 6448 automobiliai, tačiau nuo tada kasmet šis skaičius tik mažėjo. Ir kas dabar išdrįs pasakyti, kad emigracija yra blogis…
Tiesa, nors šių gamintojų automobilių pavogta daugiausiai, jų ir įregistruota daugiausiai: „Volkswagen“ – virš 333 tūkst., „Audi“ – virš 248 tūkst., „Ford“ – virš 127 tūkst. vienetų. Tad skaičiuojant, kokių automobilių pavagiama procentiškai daugiausiai, išryškėja kita tendencija – tarp vagių populiarūs prabangesni SUV klasės visureigiai, tarkime, „BMW X5“, „Honda CR-V“, „Mercedes M“, „Nissan Qashqai“ bei „Toyota Land Cruiser“. Tuo tarpu daug mažesniu ilgapirščių dėmesiu gali pasigirti „Subaru“, „Citroen“ ir „Renault“ gaminamos transporto priemonės, kurios net nepatenka į pirmąjį dešimtuką.
Indų patarlė sako: ką valgai, tas ir esi. O vagis charakterizuoja tai, ką jie vagia….Taigi, visiškai neišsami, nevalidi ir moksliniais metodais menkai paremta vagiamiausių automobilių statistikos interpretacija.
Vagiamiausi automobilių modeliai 2011 m. Lietuvoje:
Modelis Pavogta automobilių
1.Volkswagen Golf 185
2.Volkswagen Passat 178
3.Audi A6 94
4.Audi 80 58
5.BMW 5 serija 41
6.Audi 100 39
7.Audi A4 28
8.BMW 3 serija 26
9.Toyota Corolla 25
10.Mercedes E klasė 23
Šaltinis: “Autobild Lietuva”
Vagių masalas – apynaujės mašinos
Nepaisant mažesnių ilgapirščių apsukų, labiausiai vagiamų automobilių trejetukas jau daug metų išlieka nepakitęs. D.Zaso teigimu, šiais ir praėjusiais metais dažniausiai buvo grobiami „Volkswagen, „Audi“, „Mercedes“, BMW markės automobiliai. Tiesa, didėja susidomėjimas ir japoniškais agregatais.
„Šių gamintojų automobilių Lietuvoje yra registruota daugiausia, todėl galioja tie patys rinkos dėsniai – paklausa ir pasiūla“, – pabrėžė kriminalistas.
Kaip rodo statistika, saugiausi gali jaustis naujų ir išskirtinių mašinų savininkai, nes tokios transporto priemonės tarp vagių turi mažiausią paklausą. Priežastis – tokį grobį sunkiau pavogti, o vėliau realizuoti, be to, jo paklausa juodojoje rinkoje nėra didelė. Tuo metu apynaujų ir senų ar net labai senų mašinų šeimininkai labiau rizikuoja patekti į ilgapirščių akiratį. Mat naudoti automobiliai gerokai paklausesni – ir dėl detalių, ir dėl lengvesnės realizacijos.
Ramesni – kasdienių „žirgelių“ vairuotojai
Pasak bendrovės „PZU Lietuva“ Produktų ir rizikos valdymo departamento direktoriaus Edvardo Skupo, be labiausiai vagišių mėgstamų „Volkswagen“ ir „Audi“ automobilių, paklausą tarp ilgapirščių turi ir japoniški „Toyota“, „Lexus“ ir „Nissan“ visureigiai. Nors šios mašinos vagiamos, masiniu reiškiniu E.Skupas to nevadina. „Būtent už japoniškojo „Toyota RAV 4“ vagystę šiais metais sumokėjome didžiausią, 60 tūkst. litų, išmoką. Tendencijos nesikeičia, o vagiamiausių automobilių trejetukas išlieka panašus jau ne vienus metus. Tiesa, yra ir tokių mašinų, kurios, kaip rodo patirtis, ilgapirščių beveik nevilioja. Ramesni šiandien gali būti „Renault“, „Ford“, „Opel“ ir kitų nepretenzingų kasdienių „žirgelių“ vairuotojai“, – LŽ sakė E.Skupas.